Charakteristika programu KyR

Studijní program Kybernetika a robotika (KyR) klade důraz na teoretické znalosti i praktický rozhled v oblasti robotiky, automatického řízení, kybernetických systémů, strojového učení, digitální výroby, dynamických sítí, autonomních aut, letadel i kosmických lodí. Absolventi a absolventky tohoto programu dokáží s přispěním logického uvažování nejen vymýšlet, ale i navrhovat elektronické systémy a sofistikované přístroje, a uvádět je reálně do provozu. Proto jsou tak žádaní napříč technickými obory.

Špičková úroveň informatiky

V současnosti existuje silná poptávka po odbornících na informační technologie, která - s ohledem na současné trendy - bude ještě delší dobu přetrvávat. Umět programovat je dnes zcela zásadní inženýrskou dovedností. V programu KyR se naučíte porozumět funkční principům elektronických součástek, což vám usnadní studium informatiky.

Prohloubení matematického i fyzikálního myšlení

Technologie míří skokově kupředu a to, co je dnes moderní, může být zítra prehistorické. Studující programu KyR jsou systematicky vyučováni v tom držet krok s dobou, bleskurychle se přizpůsobit změnám a adekvátně na ně reagovat. V programu KyR si vyzkoušíte identifikovat, formulovat a řešit složité inženýrské problémy využitím kybernetických, inženýrských i vědeckých principů.

Detailní znalosti algoritmů pro reálný i kybernetický svět

KyR nabízí studentům skvělou pracovní perspektivu, rozsáhlé znalosti a také velké množství studijních možností. Výsledkem studia jsou široké teoretické znalosti i praktický rozhled v oblasti kybernetických systémů, strojového učení, digitální výroby a dynamické sítě.

To, co ještě nespatřilo světlo světa

Neučíme jen nejnovější technologie – to by bylo málo. Učíme vymýšlet technologie, které ještě neexistují. Studium u nás není jen biflování faktů. Proto ho oceníte i za padesát let, i když vás nakonec život zanese daleko od původního oboru. 

Spolupráce se zvučnými jmény

Spolupracujeme s řadou významných technologických firem a spousta zadání závěrečných prací vyplývá z jejich skutečných potřeb. Porsche Engineering Services, Honeywell, Valeo, STMicroelectronics nebo BTL - to je jen výčet společností, se kterými program KyR dlouhodobě spolupracuje.

Jak učíme?

Soustředíme se jak na teorii tak na praxi. Od nezbytné teorie se na KyR brzy dostanete k praktickým úkolům. Studenty a studentky vybavíme znalostmi, jak navrhovat a programovat algoritmy pro reálný i kybernetický svět, matematickým a fyzikálním myšlením a metodami pro řešení reálných problémů. Naučíme je využívat současné a tvořit budoucí technologie a abstrahovat a analyzovat základní struktury, rozpoznávat zdroje neurčitostí, využívat vhodné modely, technické nástroje a hodnotící metody k vývoji vlastních řešení.

Co se naučíte?

 • Identifikovat, formulovat a řešit složité inženýrské problémy využitím kybernetických, inženýrských i vědeckých principů a postupů.
 • Vymýšlet, tvořit, realizovat a hodnotit automatické, robotické, elektronické a učící se systémy a sítě.
 • Samostatně komunikovat a spolupracovat s různými technickými obory.
 • Přistupovat k budoucím problémům a výzvám s technickou orientací, kritickým myšlením, inženýrskou tvořivostí a kybernetickým přehledem.
 • Rozvinout sebevědomí, integritu, originalitu, flexibilitu, otevřenost a inovační myšlení.

“Studující KyR získá vynikající technické vysokoškolské vzdělání, které může dále uplatnit též v širokém spektru magisterských studijních programů tuzemských i zahraničních univerzit. Díky praktickým zkušenostem získaným a rozvíjeným ve specializovaných laboratořích a při řešení projektů může ihned nastoupit v řadě prestižních firem.”

garant bakalářského programu KyR, prof. Michael Šebek

Co dalšího program KyR nabízí?

 • Systematickou přípravu na samostatnou tvorbu nových technologií, které dosud neexistují a nelze je ani předvídat.
 • Bohatě vybavené laboratoře s moderními přístroji a experimenty.
 • Doučovací kurzy matematiky, fyziky a programování před začátkem studia.
 • Možnost zapojit se do výzkumných skupin, které školí v nejmodernějších technologiích.
 • Šanci zorientovat se i bez předchozích zkušeností. Studijní program KyR je sestaven tak, aby se programovat naučil každý i bez předchozích znalostí.
 • Laboratoře téměř všech odborných předmětů, které nabízí možnost vyzkoušet si věci, ke kterým byste se jinak těžko dostali.

Proč studovat tento program na naší fakultě?

Ve všech studijních programech naší fakulty spojujeme elektroniku a informatiku. Pájky, jedničky a nuly. Naučíme vás věci vymyslet, vlastnoručně postavit i naprogramovat. S důrazem na individuální přístup, nadčasovost vzdělání a stoprocentní uplatnění ihned po dokončení studia.

n důvodů, proč studovat FEL

Za stránku zodpovídá: prof. Ing. Michael Šebek, DrSc.