Výzkum
Program EEM je podpořen výzkumnými aktivitami čtyř klíčových kateder na Fakultě elektrotechnické. Každá z těchto kateder se specializuje na jiné aspekty elektrotechniky, energetiky a managementu, což umožňuje studentům zapojit se do výzkumných projektů v různých oblastech.
-
Katedra elektrických pohonů a trakce: Katedra se zaměřuje na vývoj a řízení elektrických pohonů a výkonových měničů pro aplikace zejména v průmyslu a dopravě. V popředí výzkumu stojí oblasti jako moderní řízení pohonů, hybridní a elektrické trakční systémy, řízení výkonových měničů, použití moderních tranzistorů GaN a SiC v střídavých a stejnosměrných měničích, kompaktní palubní nabíječky, apod. Výzkumná skupina AEDPE se specializuje na pokročilé elektrické pohony a výkonovou elektroniku, zatímco další projekty zahrnují vývoj efektivních řídících algoritmů pro výkonové aplikace a mechatronické systémy pro speciální použití.
-
Katedra elektrotechnologie: Katedra se zabývá širokým spektrem technologických témat, od pokročilé výroby elektronických systémů po diagnostiku materiálů a nanomateriálů. Mezi klíčové oblasti výzkumu patří výroba plošných spojů, 3D tisk, fotovoltaické technologie a inovace v oblasti výroby elektroniky a obnovitelných zdrojů energie.
-
Katedra elektroenergetiky: Výzkum na katedře je zaměřen na inteligentní sítě (smart grids), výrobu a přenos elektrické energie a obnovitelné zdroje energie. Katedra se aktivně podílí na vývoji nových metod řízení energetických systémů a optimalizaci elektroenergetických sítí. Důraz je kladen také na zvyšování spolehlivosti sítí a optimalizaci využití obnovitelných zdrojů.
-
Katedra ekonomiky, manažerství a humanitních věd: Katedra se zaměřuje na aplikovaný výzkum v oblasti ekonomiky energetiky a ekonomiky a řízení podniku se zaměřením na ekonomiku obnovitelných zdrojů, udržitelných investic a na výzkum a vývoj pokročilých technologií pro udržitelnou mobilitu a energetiku. Významnou oblastí výzkumu je také sledování očních pohybů v neurálních vědách, které se využívá pro manažerské, medicínské a další aplikace. Další týmy se věnují výzkumu v oblasti environmentální elektrotechniky, včetně sanačních a dekontaminačních metod pro odstraňování průmyslové zátěže, případně výzkumu účinků atmosférické a ionosférické elektřiny a jejich vlivem na technologické systémy. Součástí výzkumných aktivit katedry je také oblast historie techniky a elektrotechniky, která zkoumá vývoj technologií a jejich vliv na společnost.

3DP Lab - Vývoj a výzkum materiálů pro 3D tisk v elektrotechnice
Výzkumné téma
MateriályVýzkumná skupina 3DP Lab, působící na Katedře elektrotechnologie, se zabývá materiálovým výzkumem a vývojem nových a pokročilých materiálů pro 3D tisk pomocí technologií FFF a SLA s aplikačním přesahem do elektroniky a elektrotechniky.

AEDPE – Advanced Electric Drives and Power Electronics
Výzkumné téma
SilnoproudVýzkumná skupina AEDPE – Advanced Electric Drives and Power Electronics, působící na katedře elektrických pohonů a trakce, se zabývá výzkumem a vývojem pokročilých řídicích strategií měničů výkonové elektroniky pro pohonářské i nepohonářské aplikace. Hlavním cílem je zvyšování účinnosti a efektivity provozu měničů a pohonů. Další oblastí zájmu skupiny je matematické modelování pohonů a měničů včetně počítačových simulací systémů výkonové elektroniky. V neposlední řadě se zabýváme také možnostmi uplatnění moderních tranzistorů na bázi SiC a GaN v různých topologiích stejnosměrných a střídavých měničů a návrhem samotných měničů.

Aplikace a diagnostika materiálů a nanomateriálů
Výzkumné téma
MateriályTým je zaměřen na vývoj diagnostiky pro hodnocení vlastností nových typů ekologických spojovacích materiálů pro elektrotechniku a elektroniku, zejména elektricky vodivých lepidel, ale i bezolovnatých pájek. Součástí práce týmu je vývoj nových typů elektricky vodivých lepidel, jejichž vodivou složkou je kombinace vodivých mikročástic a nanočástic.

Centrum pokročilé fotovoltaiky
CAP sdružuje špičkové odborníky z ČVUT v Praze i ze zahraničí. Unikátní spojení odborníků z oblasti materiálů a architektury přináší nové příležitosti k využití fotovoltaiky. Nově vybudované Centrum pokročilé fotovoltaiky se kromě výzkumu nových materiálů zaměřuje na vylepšení stávajících konceptů tak, aby vznikly i články určené pro konkrétní aplikace a lokality.

Fotovoltaika
Skupina se zabývá především diagnostikou fotovoltaických článků a modulů za využití standardních i nových metod. Dále se zaměřuje na optimalizaci PV systémů a možnostmi efektivního využití elektrochemických zdrojů ve stávajících i nových PV systémech. Při diagnostice fotovoltaických systémů se tým zabývá: - LBIV (Light Beam Induced Voltage) - skenování vrstev PV článků pro zjištění defektů pomocí lokálního ozáření monochromatickým světlem o různé vlnové délce. - Měření VA charakteristik a parametrů PV článků za různých podmínek na profesionálním testeru článků PASAN IIb. - Vyhodnocování teplotních závislostí charakteristik PV článků (osvětlených i neosvětlených). - Měření střídavých parametrů PV článků.

Laboratoř inteligentních mobilitních a energetických systémů pro stálou udržitelnost
Laboratoř LIMESS (Laboratory of Intelligent Mobility and Energy Systems for Sustainability) se zaměřuje na výzkum a vývoj pokročilých technologií pro udržitelnou mobilitu a energetiku. Hlavním směrem je integrace technologie vehicle-to-grid (V2G) do elektrických sítí a využití umělé inteligence pro optimalizaci energetických systémů. Cílem je efektivní využívání obnovitelných zdrojů energie a rozvoj chytrých řešení pro trvale udržitelný rozvoj. Aktivity zahrnují analýzu energetických toků, vývoj algoritmů pro predikci spotřeby energie a návrh systémů pro dynamické rozložení energetických zdrojů. Laboratoř spolupracuje s výzkumnými institucemi a průmyslovými partnery a podporuje zapojení studentů do výzkumných projektů.

Vývoj solárních článků a nových materiálů pro fotovoltaiku
Naše skupina v rámci katedry elektrotechnologie zkoumá a vyvíjí nové typy solárních článků a materiálů. Naším cílem je přispět ke zvýšení účinnosti fotovoltaické přeměny zejména pomocí tzv. tandemové struktury na bázi křemíku v kombinaci s novými materiály. Zabýváme se přípravou samotných vrstev i hotových součástek pomocí chemických a pevnolátkových procesů a jejich následným testováním a optickou charakterizací.